K najčastejším formám podnikania sa radí zalozenie sro. Táto sa následne musí zapísať do Obchodného Registra a to so všetkými potrebnými náležitosťami, ktoré si v stručnosti predstavíme. Čo sú teda tie základné informácie, ktoré musíte o takejto spoločnosti poskytnúť?
Zo všetkého najskôr je faktorom meno spoločnosti, resp. výber obchodného mena, pod ktorým bude tento projekt fungovať. Tu je však dôležité, aby bol názov originálny, aby nebolo totožný s názvom spoločnosti iného podnikateľa. V takom prípade by tento mohol podať žalobu a takisto by mohlo dochádzať k istým nejasnostiam, nezmyslenej zámene podnikateľských aktivít s inou osobu. Z týchto dôvodov je pred zaregistrovaním obchodného mena v OR odporučené, overiť si jeho dostupnosť na webovej stránke obchodného registra.
Rovnako dôležitý je výber predmetu podnikania, čiže oblasti, v ktorej sa založená spoločnosť rozhodne poskytovať svoje služby či skrátka niečo predávať verejnosti. Na výber sú pritom tri odvetvia, resp. živnosti a to konkrétne voľné, viazané a remeselné. A to s tým, že k voľnej živnosti sa nevyžaduje odborná spôsobilosť, zatiaľ čo u ostatných dvoch áno. Zoznam viazaných a remeselných je dostupný v prílohách živnostenského zákona, voľné živnosti sú dostupné na webe Ministerstva vnútra Slovenskej Republiky.
Každá spoločnosť musí byť zaregistrovaná v OR pod nejakým sídlom, resp. adresou. Do obchodného registra sa preto musí zaevidovať sídlo spoločnosti. A v tomto prípade môže ísť o adresu nejakej nehnuteľnosti, nebytového priestoru, ale ako sídlo spoločnosti sa môže zadať aj dom, resp. byt. V neposlednom rade tiež virtuálne sídlo, ktoré sa stáva populárne kvôli nízkemu nájomnému. Vhodné pre začínajúcich podnikateľov alebo tých, čo v kancelárii neplánujú tráviť všetok čas.
Po týchto úkonoch zostáva určiť osobu, ktorá bude konateľom.